Alper Gezeravcı ve AX-3 ekibi Boğaziçililerle buluştu

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Axiom-3 misyonunda yer alan Michael Lopez-Alegría, Walter Villadei, Marcus Wandt’i Güney Kampüs’te yer alan Albert Long Binası’nda ağırladı.

‘ASTRONOTLARIMIZIN BAŞARILARI, ÖĞRENCİLERİMİZE İLHAM KAYNAĞI OLMALI’

Programda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Alper Gezeravcı ve uzay misyonu arkadaşlarının Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrenciler için çok büyük ilham kaynağı olduğunu vurguladı. Geleceğin bilim insanı, mühendis ve liderlerini yetiştirmeye kararlı olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. İnci şunları söyledi:

“Uzay yolculuğundan başarıyla dönen değerli astronotlarımızı tebrik etmek istiyorum. Bu uzay yolculuğu, insanın evrenin derinliklerini keşfetme arzusunun ne kadar güçlü ve vazgeçilmez olduğu, bilim ile teknoloji birleştiğinde insanın neler başarılabileceğinin en güzel kanıtıdır. Boğaziçi Üniversitesi olarak, bilimsel merak ve keşfetme arzusunun her zaman destekçisi olduk. Öğrencilerimizi, akademisyenlerimizi ve tüm paydaşlarımızı bu ruhla yetiştirmeyi ve geleceğin bilim insanlarını, mühendislerini ve liderlerini dünyaya kazandırmayı hedefliyoruz. Bugün burada bulunan astronotlarımızın başarıları öğrencilerimize ve tüm gençlere ilham kaynağı olmalı. Onların cesareti, azmi ve bilime olan tutkusu, sizlerin de kendi hayallerinizi gerçekleştirme yolunda kararlılıkla ilerlemenizi teşvik etmelidir. Sizlerin bilim ve teknolojiye olan ilginiz ve bu alandaki çalışmalarınız, sadece kendi geleceğinizi değil insanlığın geleceğini de şekillendirecektir.”

‘ARTIK BİZ DE UZAY HAYALLERİMİZİN PEŞİNDEN GİDEBİLİRİZ’

Çocukken hayalinin uzaya çıkmak, uzay yolculuğu yapmak olduğunu ve Türkiye’nin Milli Uzay Programı sayesinde bu hayalini gerçekleştirdiğini ifade eden Gezeravcı, “Çocukluğumda gökyüzü hep hayalimdi. Ancak bunun başka ülkelerdeki insanlara ait bir hayal olabileceğini duyarak büyüdüm ama buna hiç bir zaman inanmadım. Türkiye’nin Milli Uzay Programı ile bu hayal gerçek oldu ve gökyüzünün ötesine ulaştık. Biz Türkiye’deki gençler olarak kendi uzay hayallerimizin peşinden gidebilir ve artık bunu gerçek kılabiliriz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir